Ugrás a fő tartalomra

Írástanulás táblagépen

Sziasztok!

Engem már régóta foglalkoztatott, hogy Amerikában az iskolákban nem tanulnak meg kézzel írni a gyerekek, az aláírásukat kivéve, és helyette a gépelést tanítják nekik. Kíváncsi lettem, hogy vajon Magyarországon is van-e olyan általános iskola, ahol valamilyen elektronikus eszközt használnak az írás elsajátításához. Keresgélés közben rábukkantam a Törökszentmiklóson található, Kölcsey Ferenc Általános Iskolára, ahol a gyerekek először táblagépeken tanulnak meg írni.

Ebben az iskolában minden elsős kap egy táblagépet a törökszentmiklósi Baptista Szeretetszolgálatnak köszönhetően. A tabletek az iskola saját szerverére kapcsolódnak, erre tölti fel az informatika-műveltség szakos pedagógus az előzetesen, a szaktanárok és az osztályfőnök által, kiválasztott, tanulást segítő programokat. A tableteket az iskolában tartják, nem vihetik haza magukkal a tanulók. Az osztályfőnök táblagépét egy projektor segítségével vetítik ki, így látják is a nebulók, hogy mit kell csinálni.
Az írástanulás hasonló képpen zajlik, mintha papíron sajátítanák el. Az írott betű megjelenik a képernyőn, ezt követik a tanulók a mutatóujjukkal, így gyakorolják be az íveket, a betűk kapcsolását, a vonalvezetést. Majd csak ez után tanulják meg fogni a ceruzát és papíron is írni, amire motiváltak, hiszen már értik, amit leírnak.  Nekem nagyon teszik ez a megoldás, így a kicsik fokozatosan sajátítják el az íráshoz szükséges finommotorikát és több sikerélményük lesz. Valamint én annak is örülök, hogy nem hanyagolják el a folyóírás megtanulását, számos cikket lehet arról olvasni, hogy milyen fontos, mivel egész másképp aktiválja az agyunkat, mint a géppel írás.
Az írás és olvasás megtanulása mellett a többi tantárgynál is alkalmazzák a szaktanárok a táblagépeket. Például számolós játkok segítségével fejlesztik a gyerekek matematikai képességeit. Mivel egy emelt angol óraszámú iskoláról van szó, a számokat angolul mondja a gép, így az idegennyelvtanulást is összekapcsolja a matematika tanulással.

Nagyon tetszett ez a cikk, ha nektek is felkeltette az érdeklődseteket az alábbi linken az egészet elolvashatjátok:
https://www.szoljon.hu/jasz-nagykun-szolnok/kozelet-jasz-nagykun-szolnok/821755-821755/

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Segítő eszközök mozgáskorlátozott személyek számára

Sziasztok! Utolsó blogbejegyzésemben szeretnék néhány nagyon hasznos eszközt bemutatni, amelyek megkönnyítik a mozgássérült személyek mindennapi életét. A számítógépek használatát rengeteg eszköz segíti. A fordított egerek használatával a gyermekek érezhetik, és láthatják az egér mozgását, a nagyméretű egerek pedig a súlyosabban mozgáskorlátozott gyermekek számára is lehetővé teszik az irányítást, akár az ujjaikkal, a tenyerükkel, esetleg lábukkal vagy más testrészükkel. Nagy- és kisméretű billentyűzet a normál billentyűzet kiváltására használható. Túlmozgás esetén a nagy billentyűzetet, gyenge izomtónus esetén pedig a kisméretű billentyűzetet javasolják. Könnyen használható, hiszen a betűk az alapba kissé be vannak süllyesztve, így nem csúszhat le a gyermek ujja a betűkről. A fej- és szemegér egy képfeldolgozó szoftver, amely a felhasználó arcának mozgását figyeli, a számítógéphez csatlakoztatott web-kamerán keresztül. A szemegér kurzusokká alakítja át a szem mo...

okosóra

Halihó! Gondolom mind hallottatok már az okosóráról, hiszen már 2013-óta piacra került. Én nem igazán mozgok otthonosan a "kütyük" világában, de tavaly a húgom mesélt róla, hogy az egyik osztálytársának van, így felkeltette az érdeklődésem és elkezdtem kutakodni. Gondoltam megosztom veletek a tapasztalataimat. Magáról az okosóra történetéről és feltalálásáról, nem szeretnék sok szót ejteni, hiszen még a wikipédián is van szócikk róla. Annak, aki hozzám hasonlóan nem jártas ebben a témában annyit írnék, hogy ez egy számítógépesített karóra, ami az idő mutatásán kívül számos funkcióval rendelkezik. Sokukon működnek okostelefon-alkalmazások, némelyiknek mobil operációs rendszere is van és akár zene- vagy videofájl lejátszására is képesek, bluetooth headset használatával. Emellett egyes modellek képesek még hívást fogadni-és kezdeményezni is. Ma pedig már más célokra is használják ezt a szerkezetet. Például az egészségügyben, most májusban találta fel dr. Balogh Csaba és tudó...