Ugrás a fő tartalomra

Hatékony kommunikációt segítő alkalmazások

Sziasztok!

Szakirányos tanulmányaim hatására kezdett el foglalkoztatni, hogy a céltudatosan használt mobileszközök segítségével hogyan támogathatjuk az autizmusban érintett személyek önkifejezését. Körükben gyakran okoz problémát a külvilággal történő kapcsolatteremtés. Előfordul, hogy egyáltalán nem beszélnek, gyakori az echolália, a beszédfélelem és a nyelv szó szerint vétele.


A megsegítési módok keresése során utánajártam néhány mobilalkalmazás hatékonyságának. A kettő legmagasabb értékelésű, Androidon futó appot letöltöttem és kipróbáltam. Tapasztalataimat szeretném megosztani veletek.


Nikitalk

Ezt az alkalmazást Alessandro La Rocca olasz szofverfejlesztő készítette el Niki nevű, nem beszélő lányának. A program segítségével a használó kifejezheti aktuális állapotát, szükségleteit és gondolatait. Képek találhatóak benne, melyekre rábökve a program kimondja az alájuk írt szöveget. Többet egymás után kiválasztva pedig mondatokat alkothatunk belőlük. A szimbólumok elég egyértelműek ezért az olvasástanulás kezdeti szakaszában, -vagy elegendő gyakorlással akár olvasás nélkül- is használható az app. Emellett író és rajzoló funkciója is van, amely teret engedhet a szabadabb és kreatívabb önkifejezésnek. Összességében a program egyszerűen kezelhető, letisztult és színes. Ezért úgy gondolom, inkább gyermekek számára ajánlott. Egyetlen jelentős hátránya, hogy sajnos magyar nyelv még nem érhető el hozzá. 



LetMeTalk

A második alkalmazás sok szempontból hasonlóan működik. Szintén alkothatunk mondatokat szimbólumokból valamint felülete ugyanolyan letisztult és könnyen szerkeszthető. A Nikitalknál összetettebb és több kifejezést tartalmaz, alkotott mondatainkat pedig vissza is hallgathatjuk, vagy akár el is küldhetjük a Messengeren vagy Viberen. Az olvasási készség megfelelő fejlettsége elengedhetetlen az alkalmazás teljes körű kihasználásához, illetve megjelenése kevésbé lehet hívogató a gyerekek számára. Így elsősorban nagyobbak és felnőttek számára ajánlanám. Sajnos magyar nyelven ez az alkalmazás sem beszél, de letölthető magyar szövegek már elérhetőek hozzá. 







Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Segítő eszközök mozgáskorlátozott személyek számára

Sziasztok! Utolsó blogbejegyzésemben szeretnék néhány nagyon hasznos eszközt bemutatni, amelyek megkönnyítik a mozgássérült személyek mindennapi életét. A számítógépek használatát rengeteg eszköz segíti. A fordított egerek használatával a gyermekek érezhetik, és láthatják az egér mozgását, a nagyméretű egerek pedig a súlyosabban mozgáskorlátozott gyermekek számára is lehetővé teszik az irányítást, akár az ujjaikkal, a tenyerükkel, esetleg lábukkal vagy más testrészükkel. Nagy- és kisméretű billentyűzet a normál billentyűzet kiváltására használható. Túlmozgás esetén a nagy billentyűzetet, gyenge izomtónus esetén pedig a kisméretű billentyűzetet javasolják. Könnyen használható, hiszen a betűk az alapba kissé be vannak süllyesztve, így nem csúszhat le a gyermek ujja a betűkről. A fej- és szemegér egy képfeldolgozó szoftver, amely a felhasználó arcának mozgását figyeli, a számítógéphez csatlakoztatott web-kamerán keresztül. A szemegér kurzusokká alakítja át a szem mo...

okosóra

Halihó! Gondolom mind hallottatok már az okosóráról, hiszen már 2013-óta piacra került. Én nem igazán mozgok otthonosan a "kütyük" világában, de tavaly a húgom mesélt róla, hogy az egyik osztálytársának van, így felkeltette az érdeklődésem és elkezdtem kutakodni. Gondoltam megosztom veletek a tapasztalataimat. Magáról az okosóra történetéről és feltalálásáról, nem szeretnék sok szót ejteni, hiszen még a wikipédián is van szócikk róla. Annak, aki hozzám hasonlóan nem jártas ebben a témában annyit írnék, hogy ez egy számítógépesített karóra, ami az idő mutatásán kívül számos funkcióval rendelkezik. Sokukon működnek okostelefon-alkalmazások, némelyiknek mobil operációs rendszere is van és akár zene- vagy videofájl lejátszására is képesek, bluetooth headset használatával. Emellett egyes modellek képesek még hívást fogadni-és kezdeményezni is. Ma pedig már más célokra is használják ezt a szerkezetet. Például az egészségügyben, most májusban találta fel dr. Balogh Csaba és tudó...