Ugrás a fő tartalomra

GlovEye

Hogyan olvasod ezt a posztot?
A szemeddel? Felolvassa neked valaki vagy valami? Esetleg az ujjaddal?

Az én írásom nem fog megjelenni Braille-nyomtatásban, de ma már nem ez az egyetlen módja annak, hogy a vakok és gyengénlátók (a felolvasáson kívül) is hozzáférjenek az írott szövegekhez.
Négy magyar fiatal (Fülöp Ádám, Klinkó Krisztián, Zagyva Dániel és Zemkó Boglárka) nemrég kitalálták és megalkották a GlovEye-t. Az olvasókesztyű egy okoseszköz, mely képes átalakítani bármilyen nyomtatott szöveget Braille-írássá. Mindezt úgy, hogy a Braille pontokból álló jeleit juttatja az olvasó ujjbegyére. Az olvasáshoz szükséges egy Braille-panel, ez van a kesztyűbe építve. Ezen kívül kamerának és szövegfelismerő applikációnak is rendelkezésre kell állnia; a GlovEye alkalmazás elvileg minden okostelefonon, táblagépen, laptopon és asztali gépen fut.

A szöveget először be kell fotózni, az app ezt követően alakítja át a karaktereket a hatpontos rendszer jeleivé. A fotózásban az alkalmazás is segít: jelzi például, ha lemarad az oldal sarka. A Braille-panel egymás után készíti a jeleket, melyeket az olvasó az ujjbegyével érzékel.
Az eredeti elképzelés a valós idejű olvasás volt, vagyis az, hogy az eszköz azokat a szavakat mutassa, amelyik felett a felhasználó a kamerát tartja. A csapat a fejlesztés során együtt dolgozott vakokkal ill. gyengénlátókkal és a próbálkozások során hamar kiderült, hogy több betű vagy szó kimarad a nem pontos mozgatás miatt. 

Rövid beszélgetés a GlovEye két alkotójával a Petőfi TV-n itt.
További források:
Index

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Segítő eszközök mozgáskorlátozott személyek számára

Sziasztok! Utolsó blogbejegyzésemben szeretnék néhány nagyon hasznos eszközt bemutatni, amelyek megkönnyítik a mozgássérült személyek mindennapi életét. A számítógépek használatát rengeteg eszköz segíti. A fordított egerek használatával a gyermekek érezhetik, és láthatják az egér mozgását, a nagyméretű egerek pedig a súlyosabban mozgáskorlátozott gyermekek számára is lehetővé teszik az irányítást, akár az ujjaikkal, a tenyerükkel, esetleg lábukkal vagy más testrészükkel. Nagy- és kisméretű billentyűzet a normál billentyűzet kiváltására használható. Túlmozgás esetén a nagy billentyűzetet, gyenge izomtónus esetén pedig a kisméretű billentyűzetet javasolják. Könnyen használható, hiszen a betűk az alapba kissé be vannak süllyesztve, így nem csúszhat le a gyermek ujja a betűkről. A fej- és szemegér egy képfeldolgozó szoftver, amely a felhasználó arcának mozgását figyeli, a számítógéphez csatlakoztatott web-kamerán keresztül. A szemegér kurzusokká alakítja át a szem mo...

okosóra

Halihó! Gondolom mind hallottatok már az okosóráról, hiszen már 2013-óta piacra került. Én nem igazán mozgok otthonosan a "kütyük" világában, de tavaly a húgom mesélt róla, hogy az egyik osztálytársának van, így felkeltette az érdeklődésem és elkezdtem kutakodni. Gondoltam megosztom veletek a tapasztalataimat. Magáról az okosóra történetéről és feltalálásáról, nem szeretnék sok szót ejteni, hiszen még a wikipédián is van szócikk róla. Annak, aki hozzám hasonlóan nem jártas ebben a témában annyit írnék, hogy ez egy számítógépesített karóra, ami az idő mutatásán kívül számos funkcióval rendelkezik. Sokukon működnek okostelefon-alkalmazások, némelyiknek mobil operációs rendszere is van és akár zene- vagy videofájl lejátszására is képesek, bluetooth headset használatával. Emellett egyes modellek képesek még hívást fogadni-és kezdeményezni is. Ma pedig már más célokra is használják ezt a szerkezetet. Például az egészségügyben, most májusban találta fel dr. Balogh Csaba és tudó...