Ugrás a fő tartalomra

Duolingo

Hello! Hallo! Salut! Ciao!     
          
Az utóbbi két nyelven csak köszönni tudok. De ha önállóan, szabadidőmben többet is szeretnék tanulni, akkor a Duolingo zöld baglya segít nekem. A Duolingo ugyanis egy nyelvtanulást segítő applikáció, amely elérhető az iOS, Android és Windows rendszerű okoseszközökön, de természetesen böngészőn keresztül is. (duolingo.com)


A program ingyenes, de használatához regisztráció szükséges. A tanulás vagy gyakorlás megkezdéséhez ki kell választanom azt a nyelvet, amin már beszélek. Ha ez a magyar, akkor csak az angol nyelvet tudom tanulni. De ha az angolt adom meg beszélt nyelvként, akkor kitárul a világ: 30 nyelvet tanulhatok, köztük például a magyart, németet, olaszt, hébert, vietnámit, lengyelt vagy portugált. Én az angol mellé a németet választottam, így egyszerre gyakorolhatom a két nyelvet.


A feladatsorokat kiválaszthatom az alapján, hogy milyen nyelvtani vagy tematikus résszel szeretnék foglalkozni, pl.: igeidőkkel, határozószókkal, tagadással, ételekkel, ruhadarabokkal vagy állatokkal. Az app azt is jelzi, hogy melyik kategóriával hogyan haladok, mi az, amit sokat gyakoroltam mostanában és mit hanyagoltam el. Megjegyzi a szavakat, amiket már ismernem kell és ezeket újra át tudom ismételni, ha úgy érzem, fel kell frissítenem a tudásomat. Ha a telefonomon vagy táblagépemen engedélyezem, hogy az alkalmazás értesítéseket küldjön nekem, beállíthatom, hogy napi emlékeztetőt kapjak, nehogy elfelejtsem a gyakorlást.

Ahhoz, hogy új kategóriák váljanak elérhetővé számomra, a már elérhető kategóriákban teljesítenem kell bizonyos mennyiségű feladatot. Ezek a kategóriák nehézségi szint szerint épülnek egymásra, előbb találkozom tehát a színek és bútorok neveivel, mint a politika vagy spiritualitás témakörével.


Egy feladatsoron belül különböző feladattípusok váltakoznak. Van például olyan feladat, amiben angolul látok egy mondatot és le kell írnom a német fordítását, vagy megadott szavakból összeraknom a német mondatot (ugyanez németről angolra fordítással is megjelenik).


A beszédre és a hallás utáni értésre is vannak feladatok, ezekben vagy le kell írnom, amit hallok (a hangerő és a beszédtempó állítható) vagy nekem kell beszélnem. Ha olyan helyen vagyok, ahol nem tudok beszélni, a feladatsor akkor sem akad meg, minden beszédet igénylő feladat átugorható a „most nem tudok beszélni” gombbal. A legtöbb feladatnál az alkalmazás felolvassa a szavakat vagy mondatokat, ezért érdemes fülhallgatót használni, ha zajos környezetben vagyunk vagy másokat zavarnánk a gyakorlással.


A helyes megoldást zölddel, a helytelent pirossal jelzi a program. Ha másik helyes megoldás is lehetséges, azt is kiírja, valamint hibás válasz esetén is megmutatja, mi a jó megoldás.


A Duolingo nem csak egyéni tanulásra alkalmas, létezik osztálytermi verziója is. Erről bővebben itt olvashattok.

Rövid ismertető videó itt.


Képek: saját

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Segítő eszközök mozgáskorlátozott személyek számára

Sziasztok! Utolsó blogbejegyzésemben szeretnék néhány nagyon hasznos eszközt bemutatni, amelyek megkönnyítik a mozgássérült személyek mindennapi életét. A számítógépek használatát rengeteg eszköz segíti. A fordított egerek használatával a gyermekek érezhetik, és láthatják az egér mozgását, a nagyméretű egerek pedig a súlyosabban mozgáskorlátozott gyermekek számára is lehetővé teszik az irányítást, akár az ujjaikkal, a tenyerükkel, esetleg lábukkal vagy más testrészükkel. Nagy- és kisméretű billentyűzet a normál billentyűzet kiváltására használható. Túlmozgás esetén a nagy billentyűzetet, gyenge izomtónus esetén pedig a kisméretű billentyűzetet javasolják. Könnyen használható, hiszen a betűk az alapba kissé be vannak süllyesztve, így nem csúszhat le a gyermek ujja a betűkről. A fej- és szemegér egy képfeldolgozó szoftver, amely a felhasználó arcának mozgását figyeli, a számítógéphez csatlakoztatott web-kamerán keresztül. A szemegér kurzusokká alakítja át a szem mo...

okosóra

Halihó! Gondolom mind hallottatok már az okosóráról, hiszen már 2013-óta piacra került. Én nem igazán mozgok otthonosan a "kütyük" világában, de tavaly a húgom mesélt róla, hogy az egyik osztálytársának van, így felkeltette az érdeklődésem és elkezdtem kutakodni. Gondoltam megosztom veletek a tapasztalataimat. Magáról az okosóra történetéről és feltalálásáról, nem szeretnék sok szót ejteni, hiszen még a wikipédián is van szócikk róla. Annak, aki hozzám hasonlóan nem jártas ebben a témában annyit írnék, hogy ez egy számítógépesített karóra, ami az idő mutatásán kívül számos funkcióval rendelkezik. Sokukon működnek okostelefon-alkalmazások, némelyiknek mobil operációs rendszere is van és akár zene- vagy videofájl lejátszására is képesek, bluetooth headset használatával. Emellett egyes modellek képesek még hívást fogadni-és kezdeményezni is. Ma pedig már más célokra is használják ezt a szerkezetet. Például az egészségügyben, most májusban találta fel dr. Balogh Csaba és tudó...