Ugrás a fő tartalomra

PEGI

Szép estét mindenkinek!

Ahogy már az előző bejegyzésemben előrevetítettem, az eheti írásomban a PEGI, Egységes Európai Játékinformációs Rendszert szeretném ismertetni. 
Szerintem ma már elkerülhetetlen, hogy a gyerekek az IKT eszközökkel, akár már kora gyermekkorban megismerkedjenek és ezen belül a számítógépes játékokkal is. Az előző bejegyzésemben már részleteztem, hogy milyen veszélyei vannak, ha a gyermek nem az életkorának megfelelő játékokkal tölt el sok időt, ezért is fontos, hogy a szülők valamilyen módon korlátozzák ezt. Azonban valószínűleg sok szülőnek nincs elég tapasztalata benne, főleg ha figyelembe vesszük milyen elképesztő gyorsasággal követik egymást az új fejlesztések, hogy mi lenne megfelelő gyermekének.  
A PEGI egy korhatáros besorolási rendszer, amelyet azért hoztak létre, hogy segítsenek a szülőknek megfelelő információkon alapuló döntést hozni a számítógépes játékok vásárlásával kapcsolatban. A szám jelölés a játékokon azt jelzi, hogy a játék hány éves kor fölöttieknek javasolt, pl.: ha a 7-es szám szerepel, akkor a játékot csak hét éveseknek, vagy annál idősebbeknek ajánlják. Összesen 5 kategóriába sorolják a játékokat korhatár alapján: 3, 7, 12, 16, 18. Emellett a hátoldalon leírószavakkal magyarázzák, hogy miért ezt a besorolást kapta a játék. Ezek lehetnek: durva beszéd, hátrányos megkülönböztetés, kábítószerek, félelem, szerencsejáték, szexuális tartalom, erőszak, valamint azt is jelzi, ha online játszható másokkal. Emellet megkaphatja az OK címkét, ha az előbb említettek egyikét sem tartalmazza.
A honlapon a 'tanácsok' fül alatt további hasznos tanácsokat kaphatnak a szülők. Játék keresésre is van lehetőség, szintén a PEGI honlapján a 'játékok keresése' fül alatt; cím, korhatáros-besorolás, műfaj, szervezet, platform és a kiadó ország alapján.
A honlapot az alábbi linken találjátok meg:
http://www.pegi.info/hu/index/id/549






Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Segítő eszközök mozgáskorlátozott személyek számára

Sziasztok! Utolsó blogbejegyzésemben szeretnék néhány nagyon hasznos eszközt bemutatni, amelyek megkönnyítik a mozgássérült személyek mindennapi életét. A számítógépek használatát rengeteg eszköz segíti. A fordított egerek használatával a gyermekek érezhetik, és láthatják az egér mozgását, a nagyméretű egerek pedig a súlyosabban mozgáskorlátozott gyermekek számára is lehetővé teszik az irányítást, akár az ujjaikkal, a tenyerükkel, esetleg lábukkal vagy más testrészükkel. Nagy- és kisméretű billentyűzet a normál billentyűzet kiváltására használható. Túlmozgás esetén a nagy billentyűzetet, gyenge izomtónus esetén pedig a kisméretű billentyűzetet javasolják. Könnyen használható, hiszen a betűk az alapba kissé be vannak süllyesztve, így nem csúszhat le a gyermek ujja a betűkről. A fej- és szemegér egy képfeldolgozó szoftver, amely a felhasználó arcának mozgását figyeli, a számítógéphez csatlakoztatott web-kamerán keresztül. A szemegér kurzusokká alakítja át a szem mo...

okosóra

Halihó! Gondolom mind hallottatok már az okosóráról, hiszen már 2013-óta piacra került. Én nem igazán mozgok otthonosan a "kütyük" világában, de tavaly a húgom mesélt róla, hogy az egyik osztálytársának van, így felkeltette az érdeklődésem és elkezdtem kutakodni. Gondoltam megosztom veletek a tapasztalataimat. Magáról az okosóra történetéről és feltalálásáról, nem szeretnék sok szót ejteni, hiszen még a wikipédián is van szócikk róla. Annak, aki hozzám hasonlóan nem jártas ebben a témában annyit írnék, hogy ez egy számítógépesített karóra, ami az idő mutatásán kívül számos funkcióval rendelkezik. Sokukon működnek okostelefon-alkalmazások, némelyiknek mobil operációs rendszere is van és akár zene- vagy videofájl lejátszására is képesek, bluetooth headset használatával. Emellett egyes modellek képesek még hívást fogadni-és kezdeményezni is. Ma pedig már más célokra is használják ezt a szerkezetet. Például az egészségügyben, most májusban találta fel dr. Balogh Csaba és tudó...