Ugrás a fő tartalomra

Hangoskönyv

Hiszek benne, hogy aki nem szeret olvasni, az még nem találta meg a megfelelő könyvet. Szerintem az olvasást a történetekkel lehet megszeretni és megszerettetni. Persze a történeteket film vagy rajz formájában is remekül el lehet mesélni, de a nyelvi kifejezőképesség fejlesztése szempontjából az olvasás a hasznosabb. Minél nagyobb a szókincsünk és minél több kifejezéssel találkozunk, annál könnyebben tudjuk használni a nyelvet. A könyvekben azt is szavak formájában kapjuk meg, amit a filmekben vizuálisan dolgozunk fel. Látjuk például, hogy szép nyári idő van, de nem biztos, hogy a bárányfelhő és a napsütés szavak is megjelennek a fejünkben. Ez olvasás közben megtörténik, nyelvi információt kapunk, és legtöbbször az olvasottak vizuálisan is megjelennek lelki szemeink előtt, így a fantáziánk is fejlődik. A poszt természetesen nem kampány az olvasás mellett, de bevezetésként szerettem volna felhívni a figyelmet a szöveges történetmesélés jelentőségére.

Mi van akkor, ha valakinek nehézségei vannak az olvasással? Mert nagyon rosszul lát, nem lát vagy diszlexiás? Közös lehet a látássérült és a diszlexiás gyermekek esetében, hogy nincs kedvük az olvasáshoz, mert nagyon nehezen ismerik fel a betűkel vagy a Braille-jeleket, összekeverik, nehezen jegyzik meg őket. Hála a hangoskönyveknek, ezek a gyerekek sem maradnak mesék, történetek nélkül, és ha megszeretik a történeteket, talán az olvasást is több kedvvel gyakorolják majd.


Hangoskönyveket lehet vásárolni könyvesboltokban is, akárcsak a hagyományos könyveket. Én most két, interneten elérhető megoldást szeretnék bemutatni.
Első barátom az Audible, ami az Amazon hangoskönyv boltja. Több, mint 180.000 könyvet kínál 27 fő kategóriában, kiváló minőségben. Elérhető böngészőből (audible.com) vagy applikáción keresztül is. Használata regisztrációhoz kötött és az egy hónapos próbaidő után 15$ havonta. Ezért a pénzért kapunk havi egy kreditet, amivel bármelyik könyvet megvásárolhatjuk. Ha több könyvet szeretnénk venni egy hónapban, azért pluszban kell fizetnünk, vagy olyan előfizetési csomagra váltanunk, ami két vagy több kreditet ad, természetesen a 15$-nál magasabb áron. Ha egy könyv nem tetszik, vagy meghallgattuk, de nem szeretnénk megtartani, visszaválthatjuk, ebben az esetben visszakapunk egy kreditet is, amit újra felhasználhatunk. Hallgatás közben változtathatunk a beszéd sebességén és 10 vagy 20 másodpercet ugorhatunk is előre vagy vissza a felolvasásban. Az alkalmazáson belül beállítható az alvás időzítő, így a mesélés leáll 8, 15, 30, 45 vagy 60 perc múlva, vagy pedig a megkezdett fejezet végén.
Magyar nyelvű hangoskönyvek nincsenek a kínálatban, de a német, angol, francia, spanyol, olasz, dán, orosz, svéd és portugál könyvek széles választékában biztosan találunk magunknak valót.

A másik változat magyar és ingyenes. Ez a Magyar Elektronikus Könyvtár mp3 formátumú állománya. Az Országos Széchenyi Könyvtár által fenntartott MEK leginkább klasszikusokat tesz elérhetővé, a hangoskönyvek között is ezek szerepelnek. Meghallgathatjuk például a Bibliát, a Kalevalát vagy a Büszkeség és balítéletet is. Ami a gyerekek, ill. a tanulók számára érdekesebb lehet, azok a mesék és a kötelező olvasmányok hangoskönyv változatai.
Ha rákattintunk a meghallgatni kívánt könyv címére és kiválasztjuk az mp3 verziót (a legtöbb esetben egyedül ez érhető el), fejezetenként tudjuk meghallgatni a műveket. A fejezeteket külön-külön le is tölthetjük, így offline is meghallgathatók. (Az oldal felkínálja az összes fejezet egy fájlban való letöltését is, de nekem ezt még sosem sikerült megnyitnom.)
A MEK-es hangoskönyv-hallgatásnak hátránya, hogy csak böngészőből érhető el, a beszéd sebessége nem állítható és ha bezárjuk a böngészőablakot, nem tudjuk onnan folytatni a hallgatást, ahol abbahagytuk.


Összességében a MEK hangoskönyvei remekül alkalmasak a kikapcsolódásra és nagy segítséget nyújthatnak azoknak a tanulóknak, akik kíváncsiak Toldira, János vitézre, Nemecsek Ernőre és az egri várvédőkre, de az olvasással nehézségeik vannak.
(Tudom persze, hogy sok gyerek nem kíváncsi ezekre a történetekre, de ha a kötelező olvasmányt ismerni kell, a hangoskönyv akkor is nagy segítség.)



Képek: saját

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Segítő eszközök mozgáskorlátozott személyek számára

Sziasztok! Utolsó blogbejegyzésemben szeretnék néhány nagyon hasznos eszközt bemutatni, amelyek megkönnyítik a mozgássérült személyek mindennapi életét. A számítógépek használatát rengeteg eszköz segíti. A fordított egerek használatával a gyermekek érezhetik, és láthatják az egér mozgását, a nagyméretű egerek pedig a súlyosabban mozgáskorlátozott gyermekek számára is lehetővé teszik az irányítást, akár az ujjaikkal, a tenyerükkel, esetleg lábukkal vagy más testrészükkel. Nagy- és kisméretű billentyűzet a normál billentyűzet kiváltására használható. Túlmozgás esetén a nagy billentyűzetet, gyenge izomtónus esetén pedig a kisméretű billentyűzetet javasolják. Könnyen használható, hiszen a betűk az alapba kissé be vannak süllyesztve, így nem csúszhat le a gyermek ujja a betűkről. A fej- és szemegér egy képfeldolgozó szoftver, amely a felhasználó arcának mozgását figyeli, a számítógéphez csatlakoztatott web-kamerán keresztül. A szemegér kurzusokká alakítja át a szem mo...

okosóra

Halihó! Gondolom mind hallottatok már az okosóráról, hiszen már 2013-óta piacra került. Én nem igazán mozgok otthonosan a "kütyük" világában, de tavaly a húgom mesélt róla, hogy az egyik osztálytársának van, így felkeltette az érdeklődésem és elkezdtem kutakodni. Gondoltam megosztom veletek a tapasztalataimat. Magáról az okosóra történetéről és feltalálásáról, nem szeretnék sok szót ejteni, hiszen még a wikipédián is van szócikk róla. Annak, aki hozzám hasonlóan nem jártas ebben a témában annyit írnék, hogy ez egy számítógépesített karóra, ami az idő mutatásán kívül számos funkcióval rendelkezik. Sokukon működnek okostelefon-alkalmazások, némelyiknek mobil operációs rendszere is van és akár zene- vagy videofájl lejátszására is képesek, bluetooth headset használatával. Emellett egyes modellek képesek még hívást fogadni-és kezdeményezni is. Ma pedig már más célokra is használják ezt a szerkezetet. Például az egészségügyben, most májusban találta fel dr. Balogh Csaba és tudó...