Ugrás a fő tartalomra

MI-avagy mesterséges intelligencia az oktatásban

Szép estét mindenkinek!

Utolsó blogbejegyzésemnek olyan témát választottam, ami igencsak a jövőbemutató. Hallottatok már a mesterséges intelligenciáról? Ha máshol nem is az Avangers 2 filmben biztosan találkoztatok vele Ultron személyében. Írásomban arról fogok elmélkedni, hogy mi lenne, ha az oktatásban használnának MI-t.

Nem én vagyok az egyetlen, akinek felcsigázta a kíváncsiságát ez az ötlet. Az interneten számos cikket találtam a témáról. Én most egy olyan blogbejegyzést szeretnék bemutatni, ami a pedagógushiány problémájára próbál megoldásárt találni. Ennek a szerzőnek az a véleménye, hogy nem a tanárok helyett kéne MI-t alkalmazni, hanem melletük, hogy elegendő oktatót biztosítsanak, és a jövő generáció kisebb létszámú osztályokban, sokkal inkább egyénre szabott oktatásban részesülhessen. 
Erre példaként hozza fel a tankönyveket, melyek manapság egyre inkább a "tömegoktatásnak" szólnak, nem pedig az egyéni igényeknek és érdeklődésnek felelnek meg. Ezért sokkal inkább egyénre, vagy kis csoportra szabott tananyagot kéne használniuk, amely az MI segítségével lehetséges lenne. Emellett az egyes tanulók munkáját, fejlődését is könnyebben tudnák nyomon követni a pedagógusok, mivel a mesterséges intelligencia végtelen mennyiségű adatot képes tárolni.
A szerző az objektív értékelésről is szót ejt, mivel mi emberek hajlamosak vagyunk elfogultak lenni. Azt az ötletet veti fel, hogy a vizsgáknál, ahol két tanárnak kell értékelnie a diákot, az egyik helyett lehetne mesterséges intelligencia a kontrolláló szerepben.
Azt is írja, hogy a tesztes, feleletválasztós dolgozatoknál, vizsgáknál értékelhetne az MI, hogy a tanárok ezzel már ne vesződjenek. Itt szeretném megjegyezni, hogy ma már vannak olyan virtuális osztálytermek, pl.: a moodle, ahol online teszteket lehet íratni és a gép automatikusan kiértékeli a hallgatók/tanulók tesztjeit. A virtuális osztálytermekről az alábbi linken olvashattok:
http://tanarblog.hu/cikk/ingyenes-virtualis-osztalyterem-edu-2.0

Bár nagyon érdekes ötletnek tartom ezt az elgondolást, óhatatlanul eszembe jut a "Szárnyas fejvadász 2049" című film, amiben már lefestettek számunkra egy jövőképet azzal kapcsolatban, ha gépeket akarunk az emberiség szolgálatába állítani. 

Mindenesetre érdemes ilyen és ehhez hasonló kérdésekről elgondolkodnunk!
A teljes blogot az alábbi linken olvashatjátok:
https://www.regenseurope.com/hu/-/artificial-intelligence-could-change-the-future-of-education

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Segítő eszközök mozgáskorlátozott személyek számára

Sziasztok! Utolsó blogbejegyzésemben szeretnék néhány nagyon hasznos eszközt bemutatni, amelyek megkönnyítik a mozgássérült személyek mindennapi életét. A számítógépek használatát rengeteg eszköz segíti. A fordított egerek használatával a gyermekek érezhetik, és láthatják az egér mozgását, a nagyméretű egerek pedig a súlyosabban mozgáskorlátozott gyermekek számára is lehetővé teszik az irányítást, akár az ujjaikkal, a tenyerükkel, esetleg lábukkal vagy más testrészükkel. Nagy- és kisméretű billentyűzet a normál billentyűzet kiváltására használható. Túlmozgás esetén a nagy billentyűzetet, gyenge izomtónus esetén pedig a kisméretű billentyűzetet javasolják. Könnyen használható, hiszen a betűk az alapba kissé be vannak süllyesztve, így nem csúszhat le a gyermek ujja a betűkről. A fej- és szemegér egy képfeldolgozó szoftver, amely a felhasználó arcának mozgását figyeli, a számítógéphez csatlakoztatott web-kamerán keresztül. A szemegér kurzusokká alakítja át a szem mo...

okosóra

Halihó! Gondolom mind hallottatok már az okosóráról, hiszen már 2013-óta piacra került. Én nem igazán mozgok otthonosan a "kütyük" világában, de tavaly a húgom mesélt róla, hogy az egyik osztálytársának van, így felkeltette az érdeklődésem és elkezdtem kutakodni. Gondoltam megosztom veletek a tapasztalataimat. Magáról az okosóra történetéről és feltalálásáról, nem szeretnék sok szót ejteni, hiszen még a wikipédián is van szócikk róla. Annak, aki hozzám hasonlóan nem jártas ebben a témában annyit írnék, hogy ez egy számítógépesített karóra, ami az idő mutatásán kívül számos funkcióval rendelkezik. Sokukon működnek okostelefon-alkalmazások, némelyiknek mobil operációs rendszere is van és akár zene- vagy videofájl lejátszására is képesek, bluetooth headset használatával. Emellett egyes modellek képesek még hívást fogadni-és kezdeményezni is. Ma pedig már más célokra is használják ezt a szerkezetet. Például az egészségügyben, most májusban találta fel dr. Balogh Csaba és tudó...